İnsanlar WordPressi Neden Terk Ediyor?

İnsanlar WordPressi Neden Terk Ediyor?

25 Mart 2020 1 Yazar: emrebalasar

İşletmeler, teknoloji haberi yapanlar, kişisel blog kullanıcıları ve haber siteleri neden WordPressi terk ediyor? Kısaca anlatacağım.

WordPress Ne Kada Hızlı Hale Getirilebilir

Webrazzi’de yazar olan web geliştiricisi Serdar Öztürk bugün webrazzi’de Webrazzi.com’un altyapısının WordPress’ten çıkış hikayesi adlı bir yazı yayımladı, bu yazıda wordpressi ne kadar uğraşsalarda istenilen hıza yükseltemedikleri ve çok pahalı gelmeye başlamasından ve yeni webrazzi sisteminde hangi diller ve teknolojileri kullandıklarından bahsettiler

Paylaşılan yazının bir kısmını aşağıda verdim.

Geçen yılın nisan ayına kadar WordPress üzerinden hizmet veren Webrazzi.com’u kendi içimizde geliştirdiğimiz altyapımıza geçirmiştik. Bu süreci aslında çok önceden başlatmak istesek de belirli alışkanlıklar yüzünden ancak geçen sene hayata geçirebildik. WordPress için yönetim destekli bir servis sağlayıcı ile çalışmayı denemiş olmamıza rağmen sık sık site hizmet veremez hale geliyordu.

Önce WordPress’i AWS üzerinde çalıştırarak ne kadar iyileştirme yapabileceğimizi görmek istedik. Fakat istenilen hızı yakalayamadığımız gibi maliyet olarak da iyi bir seçim olmamıştı. Bunun üzerine 2018 yılının sonlarına doğru Webrazzi’yi WordPress altyapısından çıkartacak ilk kodları yazdık. Yaklaşık 4 ay sonra da yeni sistemi canlıya alarak WordPress ile bağımızı koparmış olduk.

AWS sistemi kullanılmasına rağmen istenilen hıza ulaşamıyor wordpress.

Webrazzi’de kullanılan teknolojiler

Dil olarak php kullandılar ve  “Daha önce Nativespot içinde kullandığımız Swoole’yi yeni sistem içinde de kullanmak önceliğimizdi.” diyerek ekliyorlar.

Özgün Blog Yazılımı yazımda’da dediğim gibi bende kendi blog yazılımımı laravel ile yazıyorum. Webrazzi’de laraveli kullanıyor artık ve uygulama iskeletini laravel olarak seçiyorlar.

Burada bütün yazıyı özetler gibi yazıdan alıntılar alarak yazmak istemiyorum, eğer yazının tamamını okumak istiyorsanız aşağıya linki bırakıyorum.

https://webrazzi.com/2020/03/25/webrazzi-com-un-altyapisinin-wordpress-ten-cikis-hikayesi/