Özgün Blog Yazılımı

Özgün Blog Yazılımı

8 Mart 2020 3 Yazar: emrebalasar

Yıllardır wordpress kullanıyorum -yaklaşık 4 senedir- ilk zamanlar çok güzel geliyordu şuanda güzel geliyor ama ne yazık ki çöp kod çok fazla ve optimizasyon durumu çok kötü, ve tek başına aşırı kullanışsız.

WordPress Aşırı Eksi Yönleri

Eklenti Olmadan Düzgünce Bir şey Yapılamıyor

Bu durum aşırı can sıkıcı hale geliyor bir zaman sonra, Önerilen Yazılar eklemek istiyorsunuz yazının sonuna, fakat temanızın kendi özelliği yoksa bunun için ayrı eklenti indirmeniz gerekiyor. Yada mega menü yapmak istiyorsunuz yine temanızın özelliği yoksa bunun için yine eklenti indirmeniz gerekiyor.

Ve bunlar bununla bitmiyor WordPress’de olan XML-RPC özelliğini devre dışı bırakmak içinde bir eklenti indirmeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız bunun saldırılarıda can sıkıyor.

Yani her şey için eklenti gerekiyor, admin panelinin konumunu değiştirmek istiyorsunuz onun içinde eklenti gerekiyor.

WordPress Ücretsiz Değil

WordPress ücretsiz blog yazılımı olarak duyabilirsiniz ama aksine böyle değil tabiki. WordPress temalarını güzel bir hale getirmek için parayı dökmeniz gerekiyor. Reklam yayınlamak isteseniz bile bunun için para verip eklentileri edinmeniz gerekiyor.

Ücretsiz temaları alıp eklentileri basıp güzel bir hale getirebilirsiniz ama bir süreden sonra bakmışsınız sunucu limiti aşılmış.

Bu WordPress Çöküyor

WordPressi ücretsiz bir şekilde kullanmak istiyorsunuz ve paranız bunlara harcamak için kısıtlıdır, asla tavsiye etmiyeceğim ama benimde kullandığım nulled temalar ve nulled eklentiler var.

Nulled ne oluyor? Nulled eklentiler/temalar cracklenmiş olanlardır. Oyunların yada programların crackli olmasıyla aynı ama bunlara crack değil nulled diyorlar.

Nulled Varsa Neden Para Yatıralım?

Eğer nulled kullanıyorsanız, sizin onu kodlayacak bir bilginiz yok demektir, nulled temaları yapanlar diğer crackler gibi içine kendi kodlarını yerleştiriyorlar ve siz bu kodlara bakamayacağınız için ve baksanızda bir şey anlamayacağınız için websitenize zararlar verebiliyor ve wordpressin tamamamen ve geri alınamayacak bir şekilde zarar veriyor.

Disk Kotası Kullanımı

İşte gelelim az parayla blog açan arkadaşlarıma.

Az paranız var 1 gb yada 500mb bir hosting satın aldınız, işte siz burada yandınız. Çünkü ücretsiz bir tema indirmeniz ve ücretsiz eklentileri indirmeniz hayli disk kotasını taşıracak ve bunların dışında eklentilerin logları giderek artan dosya boyutuna ulaştıracak eklentiyi.

WordPress Hızlı Mı? 80s internet

WordPress yine dediğim gibi hızlı DEĞİL çünkü yükleyeceğiniz eklentilerin css ve js dosyaları yine websitenizin arkasında geliyor yani 30 tane css dosyası 15 tane js dosyasının olduğunu görürseniz şaşırmayın.

Ve en sinir bozucu kısmı admin panelinde kullanılan eklentinin ana blog indeksinde css ve js dosyalarını yüklemesi çok sinir bozuyor

Tabi yukarıdaki gibi bir sorun istemiyorsanız, bunun için eklenti indirmeniz gerekiyor

WordPress İyi Yanları

Eğer yazılımcı ekibiniz varsa yada yazılım şirketleriyle anlaşma yapıp kendi temanızı kendi eklentilerinizi sıfırdan yaptırarak yada eklentileri satın alıp üzerinde oynayarak mükemmel bir wordpress kullanımı sağlayabilirsiniz.

Bunu kim yapıyor yada bunu kim yaparki? Demeyin bunları ShiftDelete.net çok iyi yapıyor ve wordpressi çok iyi kullanıyor

Peki bunları en kötü kim yapamıyor en kötü wordpressi kim kullanıyor? Tabiki Emre Balasar

Kendi Blog Yazılımı Yapmaya Başladım

Bunlardan aşırı derecede sıkıldım ve Laravel ile blog yazılımımı yazmaya karar verdim, bu kararı nasıl verdim? Tabiki lise arkadaşım Ali sayesinde arkadaşım hiç wordpresse bulaşmadan Laravel ile kendi blogunu yazdı.

Eğer blog açma gibi bir fikriniz var ise yada kurumsal bir websitesi istiyorsanız bunu wordpress kullanarak yapmayın. Benimle iletişime geçerseniz yada Aliyle iletişime geçerseniz. Sizin için Laravel ile yazılmış kurumsal yada blog websitesi yazabiliriz.