Tüketen Toplumdan Üreten Topluma Geçiş

Tüketen Toplumdan Üreten Topluma Geçiş

31 Ağustos 2018 0 Yazar: emrebalasar

En rahatsız olduğum konulardan birisi olduğu için kendimce yazma isteği duydum.

Tüketen Toplum Ne ?

Tüketen toplum, sadece hayati yaşamını sürdürmek için yaşayan toplumdur. Herhangi bir vasıf edinmesine ihtiyaç duymayan ve gelişine yaşayan insanlardan oluşur. Bu benim kendi öz düşüncem ve tanımlamamdır. 

Üreten Toplum Ne ?

Ürettiği ürünlerin, fikirlerin yanına kendi kafasındaki düşünceleri ekleyerek ve geliştirerek en iyi halini almasını sağlayan insanlardır. Hayatının monotonlaşmasına izin vermeyerek üretmekten zevk alanlardır.

Tüketen Toplumu Nasıl Üreten Topluma Çeviririz ?

İlk olarak geleceği ele almamız gerekiyor ve küçük yaşta olan çocukları eğitmemiz lazım, daha sonrasında onların hayal gücünü kullanmasına izin verilmesi icap ediyor bu noktada. Diğer yaş grupları için ise yönelmek istedikleri dallara  destek vermemiz gerekiyor, yazılım ve spor gibi. Biraz daha ileri yaştan insanlar için ise hobilerini yapmasına verilmesi daha verimli olabilir.

Bunlar Nasıl Yapılmalı? (Çocuklar)

GoCompare firması çocukların hayal gücünü kullanmasını gayet iyi kullanıyor. Çocuklara gelecekteki arabanı çizer misin? sorusunu sorarak çocuklardan araba çizimi yapmalarını istiyor ,çizilen resimler grafikerler tarafından bilgisayar ortamında daha iyi bir şekilde aktarılıyor.

Projede olan çizimlerden birkaç tanesi:

Çocukların hayal gücünü kullanması için fazladan çaba göstermemize gerekmiyor, basit bir etkinlik ile o yaratıcı düşüncelerini ortaya çıkarabiliriz aslında.

Bunlar Nasıl Yapılmalı? (Gençler)

Çocuklar araba çizdi tasarımlar ortaya çıkardı ama kod yazmak isteyen gençler ve diğerleri ne yapsın? Ortaokuldan itibaren nereye yöneleceklerini birçok genç biliyor sanırım, öğretmenler aracılığı ile bu gençler yönlendirilir diye umut ediyorum.

Hadi öğretmeniniz ilgilenmiyor ve umursamıyor ne yapmak istediğiniz, ya o zaman ne yapacağız? Ailenizden destek almanızı tavsiye ediyorum ama ailenizde mi destek vermiyor ve başka yerlere yönelmenizi istemiyor? Şunu bilin ki sizin kafanızın içindekini sizden başka kimse bilemez ailenizle uzlaşmaya çalışabilirseniz uzlaşın eğer olmazsa kendin bildiğinizi okuyun. Bu biraz karşıt gelmiş olabilir ama olması gerek bu.

Bunlar Nasıl Yapılmalı?

Geldik fabrikalarda çalışan, ofislerde çalışmaktan eve gidemeyenlere. Burada insanların tek yapacağı hobi edinmeleri (çizim,çiçekçilik vb). Hobilerini yapmaları hayatlarının belli bir çalışma saatlerine uymasından ibaret olmadığını hatırlatabilir. 

Bunlar sadece bireylerin yapacağı işler, bunun yanında devletin yapması gereken birçok iş kalıyor. Örnek: Çalışma saatlerinin düşürülmesi, hobi evleri açılması, yazılım etkinlikleri vb.

Bunları Söylüyorsun’da Sen Ne Yapıyorsun?

Bunları öğrenmeni sağlıyorum, eğer ne yaptığımı (gerçekten) merak ediyorsan Linkedin beklerim.