Veri Tabanı İşlemlerini Yapmak

Veri Tabanı İşlemlerini Yapmak

28 Şubat 2019 0 Yazar: emrebalasar

Veri tabanı sunucumuza bağlanma komutu olarak mysql_connect () fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyonun kullanımı Mysql_connect (sunucu_adi, kullanici_adi, şifre) kullanıcı adı ve parola veri tabanı programı kurma esnasında girdiğimiz değerlerdir. Bu fonksiyon veri tabanı sunucumuza bağlanma komutudur. Mysql sunucusu ile bağlantı kuramazsa FALSE değerini döndürür. istenirse döndürüldüğü bu değer, bir kontrol yapısı içinde kullanılarak bağlantının yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir. ilk olarak ayar. Php dosyamızı oluşturup programımıza, Mysql sunucumuzu tanıtalım.

1- buradan yaptığımız bağlantının doğru olduğunu anlıyor ve bir sonraki aşamaya geçebileceğimize onay veriyoruz. Ayar.php dosyamızda 2,3 ve 4 numaralı satırların değerlerinde herhangi birini değiştirdiğimiz zaman bağlantı hatası alabiliriz. bu değerlerden birini değiştirerek ayar.php dosyamızı tekrar çalıştıralım.

2- Yanlış şifre değeri girildiğinde alınan hata yukarıdaki gibi olacaktır. veri tabanımıza verileri girmeye sıra geldi. Öncelikle phpadmin programı ile daha önce oluşturduğumuz veri tabanını ve hatırlayalım.